Kıbrıs Hakkında
Kıbrıs´ın eski çağlarda Hititler´den, Mısırlılar´a ve Antik Yunanlar´a birçok medeniyetin yönetimine girdiği bilinmektedir. M.Ö 58 yılında Romalılar tarafından alındıktan sonra 350 sene boyunca Roma İmparatorluğu kontrolünde kalmıştır. M.S 395´te, Bizans İmparatorluğu´nun bir parçası olmuş ve putperestlikten yavaş yavaş Ortodoks Hristiyanlığa geçiş yapmıştır. Kıbrıs hala bu köklü ve eski geçmişinin izlerini taşır.

Haçlı Seferleri sırasında Aslan Yürekli Richard adaya yerleşmiş ve bir süre sonra adayı Templar Şövalyeleri´ne satmıştır. Ancak Guy de Lusignan´ın adayı satın alması 1100´lü yılların sonlarına denk gelir. Kıbrıs´ı bu tarihten itibaren Venedikliler´in adayı alışına kadar Lusinyanlar´ın yönetmiştir.
Kıbrıs, Akdeniz´in en büyük adaları arasındadır. Sıralamada Sicilya ve Sardunya´dan sonra üçüncü büyük ada olarak yer alır. Kıbrıs 30.33 ve 35.41 eylemleri ve 32.23 ve 34.55 boylamları arasındadır. Kuzey Kıbrıs´ın kuzeyinde 65 km mesafe ile Türkiye, doğusunda 112 km mesafe ile Suriye, 267 km ile İsrail, 162 km ile Lübnan; güneyinde Güney Kıbrıs ve 418 km ile Mısır; batısında ise 965 km ile Yunanistan yer almaktadır. KKTC´nin toplam yüzölçümü , 3355 km² dir. Yaklaşık olarak ada sahillerinin yarısı KKTC sınırları içerisindedir. Başkenti Lefkoşa´nın 2006 yılı verilerine göre toplam nüfusu 264,172´dir. Ekilebilen % 45´lik verimli arazinin % 20´si sulanmaktadır. KKTC genelinin % 20´si ormanlık olup yoğun bir ağaçlandırma programı sürdürülmektedir. Kıbrıs´ın iklimi tipik bir Akdeniz iklimidir. Yazları uzun ve kurak, kışları kısa ve yağmurludur. Yıllık ortalama sıcaklık 19ºC´dir (66ºF).
Yaz ortası sıcaklık 40ºC (105ºF) civarında seyretmektedir. Kışın hava oldukça yumuşaktır ve ada yıllık ortalama 500mm yağmur almaktadır. Çamgiller, turunçgiller, zeytingillerin yanı sıra makilik, yaprağını döken ağaç, bodur ağaççıklar, ağaç ve çalılıklarla değişik çiçek türleri kuzey Kıbrıs´ın genel bitki örtüsünü oluşturur. Farklı türdeki orkideler de Kıbrıs´ın nadide bitkileri arasındadır

Kıbrıs´ın doğal zenginliğin oluşmasında en büyük etken şüphesiz Akdeniz iklimidir . En yaygın ağaç türleri çam, selvi, meşe ve sonradan adada yetiştirilen okaliptüstür. Portakal, turunç, limon, mandalina, greyfurt gibi narenciye ürünleri yanında karpuz, bazı sebzeler, zeytin ve harup ağaçları yetişir. Bitki örtüsü hayvancılık için idealdir.
Para Birimi : Kıbrıs´ta kullanılan para birimi Türk Lirası (TL)´dır. Döviz ile seyahat çekleri bankalarda, otellerde ve döviz bürolarında kabul edilir. Kredi karti çeşitlerinden birçoğunu burada kullanmak ve kartla para çekmek mümkündür.

Ulaşım : Taksi ücretleri uygundur ancak taksi tutmadan önce fiyatları öğreniniz. Toplu taşıma için minibüsleri de kullanabilirsiniz. Şehirlerarası ulaşım için kullanılan otobüsleri gündüzleri daha sık kalkar. Ancak kalkış saatleri genellikle sabit degildir. Hafta sonları ise saat 17:00´den sonra toplu taşıma seferlerinde azalma yaşanır.

Telefon : Kıbrıs´ta ülkenizde kullandığınız GSM hattınızı Uluslararası dolaşım ücreti dahilinde kullanabilirsiniz. Kendi ülkenizden Kuzey Kıbrıs´ı aramak için (+90 392) kodunu çevirmeniz gerekmektedir. Bu numarayı bölgenin alan kodu ve aranacak numara izler. Ada´ya geldiğinizde Telefon Dairesinin kartlı telefonlarını kullanabilir veya Kontürlü GSM hattı da satın alabilirsiniz.

Müzeler : Yaz sezonu boyunca (Mayıs - Ekim) müze açılış saatleri değişkenlik gösterebilir. Detaylı bilgi için KKTC Müzeler ve Eski Eserler Dairesi´ne +90 392 227 29 16 numaralı telefondan danışabilirsiniz. Kış aylarında müzeler 9:00-13:00 ve 14:00-16:45 saatleri arasında gezilebilir. Müzeler resmi tatillerde kapalıdır.

Resmi Tatiller :
1 Ocak (Yılbaşı Günü)
23 Nisan (Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı)
1 Mayıs (İşçi ve Bahar Bayramı)
19 Mayıs (Gençlik ve Spor Bayramı)
20 Temmuz (Barış ve Özgürlük Bayramı)
1 Ağustos (Toplumsal Direniş Bayramı - Türk Mukavemet Teşkilatının Kuruluş Yıldönümü)
30 Ağustos (Zafer Bayramı)
29 Ekim (Türkiye Cumhuriyeti Cumhuriyet Bayramı)
15 Kasım (K.K.T.C. Cumhuriyet Bayramı)
Şeker Bayramı
Kurban Bayramı
Mevlit Kandili
Kıbrıs: KKTC´de beş ilçe bulunmaktadır. Bunlar Lefkoşa, Girne, Gazimağusa, Güzelyurt ve Yeni İskele´dir. Lefkoşa, KKTC´nin başkenti ve en büyük şehridir.

Ülkeye Giriş : Herhangi bir pasaport ile Kıbrıs´a gelinebilir. Türkiye´den giriş yapıyorsanız nüfus cüzdanı yeterlidir.

Araç Kiralama : Birçok araba kiralama şirketi bulunan Kıbrıs´ta fiyatlar oldukça uygundur. Sürüş ehliyetinizle araba veya motorsiklet kiralayabilirsiniz. Trafiğin SOL taraftan işlediği Kıbrıs´ta trafik işaretleri uluslararası normlarda olup yollarda iyi ve güvenli bir sürüşe olanak verecek durumdadır.

Elektrik : 240 volt elektrik kullanılan Kıbrıs´ta fişler İngiliz standartlarına göredir.

Dil : Kıbrıs´ta resmi dil Türkçe´dir. Ama İnglizce de yaygın olarak kullanılan diller arasındadır.

Alışveriş : En çok rağbet gören hediyelikler arasında Altın, Bakır, Gümüş, Bronz ve tahta eşyalar, tavla takımı, mücevherat ve tekstil ürünleri sayılabilir. Kıbrıs´ın yerel el sanatlarını görme ve satın alma imkanına da sahipsiniz. Mağazalar ve dükkanlar hafta içi 8:00 - 13:00 ve 15:30 - 20:00 saatleri arasında, pazar günleri ise sadece sabah saatlerinde açıktır.

Oteller ve Villalar : Beş, Dört ve Üç yıldızlı otellerin, dairelerin yanısıra deniz kenarı ya da tipik Kıbrıs köylerinde villalar bulmak mümkündür.

Havaalanları : KKTC´de iki tane Uluslararası Havaalanı vardır. Ercan Havaalanı Lefkoşa´ya 20 dakikalık yolculuk mesafesindedir. Diğer havaalanı ise Gazimağusa yakınlarındaki Geçitkale Havaalanıdır.

Uçuş Bilgileri : Uçuşlarla ilgili bilgiler, Ercan Havaalanına ait +90 392 231 48 06 no´lu telefondan temin edilebilir.