Kapadokya GAP 8 Gece 9 Gün
TUR PROGRAMI

KAPADOKYA-KAYSERİ-ADANA-GAZİANTEP-ŞANLIURFA-MARDİN-MİDYAT-DİYARBAKIR-ADIYAMAN

1. GÜN; Adana - NEVŞEHİR

Belirtilen saatte Ercan havaalanında buluşarak C/in işlemlerinin ardından bineceğimiz uçağımızla Adana’ya uçuyoruz. Burada bizi bekleyen otobüsümüzle ve rehberimizle buluşup Aksaray üzerinden Nevşehir’e doğru yol alıyoruz. İlk olarak Ihlara Vadisi’ni geziyoruz. Daha sonra bölgenin en dikkat çekici yerlerinden biri olan ve insanların o zamanın şartlarına göre şehir haline getirdikleri okulu, şaraphanesi, kilisesi, su kuyuları ile bölgenin en büyük yeraltı şehri Derinkuyu Yeraltı şehrini geziyoruz ve sonrasında hareketle otelimize varış. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 2.GÜN;  KAPADOKYA

Sabah kahvaltı sonrası hareketle Kapadokya’nın tadını çıkarmaya başlıyoruz. İlk olarak eski adıyla Korama diye bilinen bugünkü adıyla Göreme Vadisi içinde bulunan Göreme Açık Hava Müzesi’ni gezmek için hareket ediyoruz. Müze içerisindeki kiliseler, yemekhane, mutfak, kiler, şaraphane, şapel ve İncil’in baştan sona resmedildiği Tokalı Kilise müzede göreceğimiz yerler arasında. Müze gezimizin ardından Ürgüp içinde yapacağımız yürüyüş sonrası Şarap Mahzenlerine gidiyor ve ardından şapkalı peribacalarına en iyi şekilde örnek olabilecek, Üçgüzeller Peribacalarınıgörüyoruz. Buradan Asmalı Konak dizisinin de çekildiği, Rum mimarisinin en iyi örneklerini görebileceğimiz Mustafapaşa’ya gidiyoruz. Sonrasında Onxy Taş atölyesine giderek Onyx taşının özelliklerini ve işlenişini görüyor, ardından otelimize dönüyoruz. Akşam yemeğimiz otelimizde. Dileyenlerle yemek sonrası yöreye özgü Türk Gecesi eğlence programına gidiyoruz. (Ekstra)

 3.GÜN;  Kapadokya  - KAYSERİ 

Sabah kahvaltı sonrası hareket ediyoruz. Dileyenler kahvaltı öncesi Balon Turuna katılabilirler (ekstra). İl olarak mübadelede Türklerin yerleştirildiği Çavuşin Ören Yeri’ni geziyoruz. Daha sonra çok başlı peribacalarının bulunduğu ilginç vadi Paşa bağ’da fotoğraf molası veriyoruz. Devamında değişik şekillere benzetilen peribacalarının bulunduğu Dervent Vadisi’ni gezerek Orta Anadolu’nun en önemli şehirlerinden olan Kayseri’ye doğru yola çıkıyoruz. Anıtsal duruşu, doğası ve Kış turizmi tesisleri ile ilgi odağı olan Erciyes Dağı’nın eteklerinde kurulu Kayseri şehir merkezinde Hunat Hatun türbesi, Döner kümbet, Tarihi sat kulesi ve diğer Selçuklu eserlerini hep birlikte geziyoruz Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. .

 4.GÜN / GAZİANTEP

Sabah kahvaltı sonrası hareket ediyoruz. Amik ovasının başlangıcında bulunan, Hıristiyanlığın Kudüs’ten sonra yayıldığı ilk şehir olan Antakya‘dan ayrılarak, İstiklal Savaşındaki başarısını adına taşımış olan tek Gazi ünvanlı kentimiz Antep’e yol alıyoruz. Yol üstünde Dünyada bilinen ilk Açık Hava Heykel Atölyesinin bulunduğu Yesemek Köyüne uğruyoruz. Yolumuz, Kilis üzerinden devam ediyoruz. Antep’e varışta; Zeugma Antik Kentinden çıkarılan arkeolojik buluntuların sergilendiği Arkeoloji müzesi, şehrin en yüksek tepesi olan Kudret Kayası üzerine kurulmuş olan Kale gezileri yapılıyor. Devamında otelimize varış ve yerleşme.  Akşam yemeği otelimiz de.

 5.GÜN / ŞANLIURFA

Sabah kahvaltı sonrası Nizip üzerinden Kelaynaklarıyla ünlü Birecik üzerinden Peygamberler ŞehriUrfa’ya geçerken yol üzerinde Fırat’ı görebiliyoruz. İlk İslam üniversitesinin de bulunduğu 5000 yıllık geçmişe sahip Harran içinde; Harran Üniversitesi ve Konik Harran Evleri görülerek Urfa’ya varılıyor. Halil-ür Rahman ve Rızvaniye Camileri, Balıklı Göl, Hz. İbrahim Makamı göreceğimiz ve ziyaret edeceğimiz yerler arasında. Akşam saatlerinde otelimize varıyor ve yerleşiyoruz. Akşam yemeği sonrası, dileyenlere yörenin dünyaca bilinen Sıra Gecesi (ekstra)

 6.GÜN / MARDİN

Sabah kahvaltı sonrası, Viranşehir, Kızıltepe üzerinden Mardin’e varış. Değişik yapısıyla bizi karşılayan şehirde uzunca bir dönem dünyadaki tüm Süryanilerin merkezi sayılan Deyrülzafaran Manastırı ziyaret ediliyor. Süryanilerin hac merkezi olarak da kabul gören içinde Güneşe tapanların da tapınağının bulunduğu bu yerden, Artuklu taş mimarisinin bölgedeki önemli eserlerinden Ulu Camii, Eski Ermeni Çarşısı ve Zinciriye Medresesi’ni gezmek amacıyla ayrılıyoruz. Bugün ki gezimiz Kasımiye Medresesinin gezilmesi ile son buluyor. Otelimize varış, akşam yemeğinin otelde alınması

 7.GÜN / DİYARBAKIR

Sabah kahvaltı sonrası Süryanilerin ilk yerleşim mekanların dan biri olan Midyat’ın gezilmesini takiben ulaşacağımız antik çağın ilk yerleşim alanlarından biri olan Hasan Keyf’e varış. Dicle nehri üzerine kurulacak olan baraj nedeniyle yok olma tehlikesi yaşayan şehri görüntüledikten sonra yeni illerimizden Batman, Bismil üzerinden geçerek Diyarbakır’a ulaşıyoruz. İlk durağımız günümüze kadar korunmuş bir yöre evi olan Cahit Sıtkı Tarancı müze evi. Devamında Ulu Camii, Surlar ve Çarşıdaki serbest zamanı takiben otelimize yerleşme ve akşam yemeğinin otelde alınması.

 8.GÜN / ADIYAMAN

Sabah kahvaltı sonrası hareketle Siverek, Hilvan, Bozova üzerinden Türkiye’nin en büyük sulama projesi olan GAP’ın en büyük barajı Atatürk Barajını geziyoruz. Adıyaman üzerinden Eski Kahta’yavarış. (Hava ve yol durumu müsait olduğu taktirde) Karakuş, Cendere Köprüsü Arsemia Tapınağı Eski Kalenin gezilerini yapıyor ve muhteşem güneş batışıyla, ilginç doğa yapısıyla dünyanın 8. Harikası olabilecek güzellikteki Nemrut Dağın’da Kommagene Krallığının Tümülüsüne tırmanıyoruz. Akşam saatlerinde otele yerleşme ve akşam yemeğinin otelde alınması.

 9.GÜN /  ADANA

Sabah kahvaltı sonrası hareketBahçe, Osmaniye, Adana, Tarsus, yoluyla Mersin’e varış. Viranşehir, Mezitli, Erdemli üzerinden ulaşılan Narlıkuyu’daki müzede üç yarı tanrıçayı çıplak sunan Üçgüzeller Mozaiğini görerek yolumuza devam ediyoruz. Roma döneminden kalan merdivenlerinde kullanıldığı 70m.derinlikte 250m.uzunluktaki Cennet Çukuru ve 120m.derinliktekiCehennem Çukurunun gezilmesini takiben, içindeki havanın astım hastalarına iyi gelmesinden dolayı Astım Mağarası da denilen Dilek Mağarasını da görüyoruz. Devamında, adını kıyıya yakın bir ada üzerindeki kalede geçen “Sepet içinden çıkan yılanın kralın kızını öldürmesinden” alanKızkalesi panoramik turu yapılıyor. Turumuzu Kanlıdivane Antik Kenti gezisiyle bitiriyoruz. Adana Havaalanında bilet ve bagaj işlemlerimizin ardından Ercan Havaalanına doğru yola çıkıyoruz.