Lefkoşa & Gazi Mağusa Turu
TUR PROGRAMI

Otelden hareket
Barbarlık Müzesi

Bu evde Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alay Doktoru Binbaşı  Nihat İlhan´ın eşi ve üç çocuğu, Binbaşinın alaydaki görevinde olduğu bir sırada korunmak için sığındıkları banyo odasında 1963 yılı Noelinde şehit edilmiştir. Bu bina daha sonra müzeye çevrilmistir. Bu müzedeki duvar panolarında sergilenen fotoğraflar, 21 Aralık 1963´te başlayan şehit olan kadın, genç, ihtiyarların evleri ve köyleri yakılıp yıkılmak suretiyle göç etmeye zorlanan soydaşlarımızın öyküsünü yansıtmaktadır.

1974 Barış Harekatının izlerini taşiyan yerleşim alanları
Yeşil hat ve ledra palas sınır kapısı
Cumhurbaşkanlığı sarayı
Gazi Mağusa'ya hareket
St. Barnabas Manastırı

St. Barnabas kilisesinde çogunlugu 18. yy´dan kalma zengin bir ikon koleksiyonu bulunmaktadır. Manastırın avlusunda bulunan bazalt değirmen Enkomi yerleşim bölgesinden, diğer sütun ve taşlar ise Salamis´ten gelmiştir. Papazların yaşamlarını sürdürdüğü odalar ise restore edilerek bir Arkeoloji müzesi haline getirilmiştir. Müzede Kıbrıs´ın Neolitik Döneminden Roma Dönemine dek geniş bir çizgideki tarihsel sürece ait çesitli eserleri görebilmek mümkündür. Ayrıca tunç ve mermer eserler de müzede sergilenmektedir

Lala Mustafa Paşa Camii
Venedik sarayı kalıntıları
Namık Kemal Zindanı

Namık Kemal Meydanı´nın batısındaki Venedik Sarayı´nın avlusunda yer alan, dikdörtgen planlı ve iki katlı bir yapıdır. Tek olan hücrenin kapısı Venedik Sarayı´nın avlusuna açılmaktadır.

Serbest zaman
Kapalı Maraş panaromik görüntüsü
Otele dönüş