GAP Turu 6 Gece 7 Gün
TUR PROGRAMI

1. GÜN / Kıbrıs – Adana - Antakya
Ercan havalimanından sabah saat 11.25 uçağıyla hareket ediyoruz. Yaklaşık bir saatlik uçuş sonrasında Adana Havalimanına varıyoruz. Aracımız ve rehberimizle buluşarak, Belen Geçidi üzerinden ulaşacağımız Habib Neccar dağının eteklerindeki, Olimpiyatlar Şehri Antakya’ya doğru yol alma. Şehre varışta dünyadaki benzerlerine göre en büyükler arasında yer alan Mozaik Müzesi, Katolik ve Ordotoks Kilise örnekleri, eski Antakya evlerini görerek, Antakya’nın modern halini bize unutturacak olan Uzun Çarşıya giriyoruz. Ardından eski dönemlerde Antakya’lı zenginlerin yazlık mevkii olan ve çağlayanlarından su kanallarıyla şehre su getirilen Defne(Harbiye)’de geziyoruz. Akşam saatlerinde otelimize varış ve yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. 

2.GÜN / Hatay – Gaziantep
Sabah otelde alınan kahvaltı sonrası hareket. Amik ovasının başlangıcında bulunan Hıristiyanlığın Kudüs’ten sonra yayıldığı ilk şehir olan Antakya‘dan ayrılarak, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden, Antik Kentleri, Camileri, Kiliseleri, Hanları, Bedestenleri ile meşhur, İstiklal savaşındaki başarısını adına taşımış olan tek Gazi unvanlı kentimiz Antep’e yol alıyoruz. Şehre varışta; Zeugma Antik Kentinden çıkarılan arkeolojik buluntuların sergilendiği Arkeoloji Müzesi, Elmacı Pazarı (alış-veriş imkanı), şehrin en yüksek tepesi olan Kudret Kayası üzerine kurulmuş olan Kale’nin panoramik olarak görülmesi ile bugün ki turumuzu tamamlıyoruz. Devamında otelimize varış ve yerleşme. Akşam yemeği otelimizde. 

3. GÜN / Gaziantep - Şanlıurfa
Bugün otelde alınan kahvaltı sonrası Nizip, Birecik üzerinden yol alırken, Birecik Kelaynak Kuşlarını ziyaret ediyoruz. Eşkıya filminin çekildiği köyü de panoramik olarak görerek, manzarası ile Güneydoğuyu farklı kılan Halfeti’ye ulaşıyoruz. Burada verilen serbest zamanda sular altında kalmış olan şehri görüntüleme imkanı buluyoruz. Sonrasında Rum Kalenin de görüleceği tekne turuna çıkıyoruz. Tekne turu sonrası aracımıza dönüş ve devamında Peygamberler Şehri Urfa’ya ulaşma. Burada Halil-ür Rahman ve Rızvaniye Camileri, Balıklı Göl, Hz. İbrahim Makamı, Yöresel Çarşı göreceğimiz ve ziyaret edeceğimiz yerler arasında. Akşam saatlerinde otelimize varıyor ve yerleşiyoruz. Akşam yemeği sonrası dileyenler yöreye özgü Sıra Gecesine gidiyorlar(ekstra). 

4. GÜN / Şanlıurfa - Mardin
Sabah kahvaltısını takiben İlk İslam üniversitesinin de bulunduğu 5000 yıllık geçmişe sahip Harran içinde; Harran Üniversitesi, Konik Harran Evleri, tipik köy yaşamı... görerek yolumuza devam ediyoruz. Viranşehir, Kızıltepe üzerinden bir başka mozaik Mardin’e varış. Değişik yapısıyla bizi bekleyen şehirde uzunca bir dönem dünyadaki tüm Süryanilerin merkezi sayılan Deyrülzafaran Manastırı ziyaret ediliyor. Süryanilerin hac merkezi olarak da kabul gören içinde Güneşe tapanların da tapınağının bulunduğu bu yerden, Artuklu taş mimarisinin bölgedeki önemli eserlerinden Ulu Camii, Eski Ermeni Çarşısı, farklı yapısı ile Mardin sokakları ve Abbaraları gezmek amacıyla ayrılıyoruz. Defile ile ünlenen Kasımiye Medresesinin gezilmesini takiben çarşıda verilen serbest sonrası konaklama ve akşam yemeği otelimizde. 

5. GÜN / Mardin - Midyat
Kahvaltı sonrası, Süryanilerin ilk yerleşim mekanlarından ve dizilerin doğal platosu konumundaki Midyat’a gidiyoruz. Konuk evi olarak kullanılan ama bir çok diziye ve filme set olmuş mekanda vereceğimiz mola sonrası, çarşı içinde telkari sanatının inceliklerini ustalarından dinliyoruz. Ardından antik çağın ilk yerleşim alanlarından Hasan Keyf’e varış. Dicle nehri üzerine kurulacak olan baraj nedeniyle yok olma tehlikesi yaşayan şehri görüntüledikten sonra otelimize varış ve yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. 

6. GÜN / Adıyaman
Sabah otelde aldığımız kahvaltı sonrasında Gap turunun panoramasını yol boyunca yaşayacağımız güzergahtan, Unesco kültür miras listesinde yer alan Doğu Toros sıradağları üzerinde 2150 mt. Yüksekliğindeki Nemrut Dağı ören yerine ulaşmak için Kahta yoluyla ilerliyoruz. Yol üzerinde Karakuş, Cendere Köprüsü, Arsemia Tapınağı, Eski Kalenin gezilerini yapıyor ve muhteşem güneş panoramasıyla, ilginç doğa yapısıyla dünyanın 8. Harikası olabilecek güzellikteki Nemrut Dağı’nda Kommagene Krallığının Tümülüssüne tırmanıyoruz. Heykeller, kabartmalar ve yazıtların bir dönemi bize anlattığı, görenlerin yapılışına inanamadığı bu yerde doğayı bir kez daha farkları ile yaşayacağız. Akşam saatlerinde otelimize varış ve yerleşme. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde. 

7. GÜN / Adıyaman – Adana - Kıbrıs
Aldığımız sabah kahvaltısı sonrası hareket. Romalı komutan Marcus Antonius ile Kleopatra arasındaki büyük aşkın şahidi Tarsus’a gidiyoruz. Eskiden şehre giriş kapısı olarak kullanılan şuan şehrin içinde kalmış Kancık Kapı (Kleopatra ve St.Paul Kapısı) ilk ziyaretimiz. Ardından sırasıyla, Ermeni Kilisesinden camiye dönüştürülen Ulu Camiyi, kullanılmakta olan Roma Köprüsünü görerek, hem Müslümanlarca, hem de Hıristiyanlarca kutsal kabul edilen ve dünyadaki birçok yerde benzer efsanelerinin dolaştığı Eshab-ı Keyf(Yedi Uyuyanlar) mağarasına gidiyoruz. Kutsal ziyaret yeri olarak düzenlenmiş bu mekandan, Tarsus Şelalesine geçiyoruz. Fotoğraf molasını takiben Adana’ya hareket . Adana’ya varışta havaalanına geçiyoruz. Bagaj ve Check-in işlemlerinin ardından, saat 19.45 uçağı ile Adana’dan hareket ediyoruz, yaklaşık bir saatlik uçuş ile Kıbrıs’a varıyoruz.

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLANLAR
— Gidiş – dönüş uçak bileti
— Bölgenin iyi otellerinde konaklama
— 6 gece 7 gün yarım pansiyon konaklama ( Yemekler otel konsepti ile bağlantılı set menü olabilir )
— Lüks Araçlar ile tüm turlar
— Araç içi ikramlar ( Su-kola-fanta )
— Profesyonel rehberlik hizmetleri
— Zorunlu Seyahat Sigortası

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLMAYANLAR
— Program dışı organizasyonlar ve ekstra turlar
— Öğle yemekleri
— Yemeklerde alınacak içecekler
— Minibüs, tekne, sıra gecesi vb. ücretler
— Müze ve Ören yeri girişleri
— Sağlık, Seyahat, Asistans sigorta vb...