İç Anadolu Turu 6 Gece 7 Gün
TUR PROGRAMI

1. GÜN / Kıbrıs – Ankara - Kapadokya  

Ercan havalimanından sabah saat 06.30 uçağı ile Ankara’ya hareket ediyoruz, yaklaşık bir buçuk saatlik uçuş sonrasında Ankara Esenboğa Havalimanına varıyoruz. Aracımız ve rehberimizle buluşarak, Nevşehir-Niğde-Kayseri üçgenindeki doğuda 3916 m. Yükseklikte Erciyes, güneyde 3268 m. Yükseklikteki volkanik Hasandağı ile sınırlanmış, Güzel Atlar ülkesi Kapadokya bölgesine hareket. İlk olarak Horasan’da dünyaya gelen Yeniçerilerin Piri Hacıbektaş Veli’nin Türbesinin de bulunduğu Hacıbektaş ilçesine uğruyoruz.  Çeşmeleri, Avluları, Kara Kazanı ve Postları ile geçmişten gelen kültürün bir yansımasını yaşayacağımız bu yerde verilen serbest zaman sonrası yörenin değişik kültürlerinin bir araya sığdırılmış minyatürü konumundaki Mustafapaşa’ya gidiyoruz. Devamında bölgedeki 4 büyük vadiyi (Avcılar, Uzundere, Kılıçlar, Dervent) hakimiyeti altında tutabilen savunma harikası, tepesindeki mezarlarla daha da ilginç olan Uçhisar Kalesi gezisinin fotoğraflanması ve Onxy Taş atölyelerinin görülmesi takiben otelimize varış. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

2.GÜN / Kapadokya  

Sabah otelde alınan kahvaltı sonrası içinde; 20 civarında kilise,7 yemekhane, kilerler, mahzenler, manastırlar ve mezar odalarının bulunduğu Göreme Açık Hava Müzesi’ni gezmek için hareket ediyoruz. St.Barbara, Elmalı, Yılanlı, Çarıklı kiliseler, Kızlar Manastırı,Yemekhane, Mutfak,Kiler, Şaraphane, Şapel ve İncil’in baştan sona resmedildiği Tokalı Kilise müzede göreceğimiz yerler arasında. Ürgüp (Çok Kale) içinde yapacağımız tur sonrası, Şarap Mahzenlerini (Dünyaca ünlü Turasan’da alış-veriş imkanı) ve Ana-Baba-Çocuk Peribacalarını görüyoruz. Takiben erken ve geç dönem Hıristiyanlık ile Osmanlı eserlerinden örnekler göreceğimiz Çavuşin Ören Yeri ve Çavuşin Kilisesinin gezilmesi ve 1-2-3 başlı peribacalarının bulunduğu ilginç vadi Paşabağ (Keşişler Vadisi) gezisi. Peribacaları oluşumunun en iyi görülebileceği vadilerin başında gelen bu yerden sonra otelimize dönüş.  Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

3. GÜN / Kapadokya

Bugün dileyenler Balon Turu (ekstra) ile tüm bölgeyi gökyüzünden seyretme imkanı buluyor. (erken saat kalkış). Otelde alınan kahvaltı sonrası hareket. 4km.lik bir alana yayılmış derinliği 90 m. Civarında henüz 8 katı görülebilen 20.000 kişinin yaşayabileceği Derinkuyu Yeraltı Şehri (veya Kaymaklı Yeraltı Şehri) ilk durağımız. Mimarisi hala muhteşem olarak nitelenen bu yerden, görenlerin her seferinde başka bir şekille yorumladıkları Dervent Vadisi’ne gidiyoruz. Devamında “Kör de bilir Avanos yolunu çanak-çömlek kırığından bellidir.” sözünün merkezi Avanos’a gidiyor ve Hitit döneminden gelen 4000 yıllık el sanatı merkezindeki Çanak-Çömlek atölyelerini geziyoruz. Güvercinlik Vadisi görüldükten sonra dönüşte halı atölyelerinin gezilmesi ile otele varış. Akşam yemeği sonrası dileyenler yöreye özgü Kuzu(Türk) Gecesine gidiyorlar(ekstra). 

4. GÜN / Kapadokya – Konya

Sabah otelde aldığımız kahvaltı sonrası otelden ayrılıyoruz. Ihlara Vadisine (Mumyalar Vadisi) “Melendiz suyunun açtığı muhteşem kanyon-vadiye” geçiyoruz. Burada bolca merdiven inerek Ağaçaltı, Yılanlı Kiliseleri görerek, tarihi M.Ö 7000’lere kadar uzanan medeniyetler şehri ve Anadolu Selçuklu Devletinin başkentlerinden, Kutsal Tasvir anlamına gelen İkon kelimesinden günümüze isminin geldiği iddia edilen, Konya’ya varış. İlk olarak Mevlana’nın can dostu olan ve çok yakın olduğu için Mevlana’yı halktan uzaklaştırdığı düşünüldüğünden dolayı öldürüldüğü ileri sürülen Şems Türbesi ziyaret ediliyor. Yıldırım düşmesi nedeniyle yarım minareli olan İnce Minareli Cami, İplikçi Cami ve Medresesi’ni panoramik olarak görüp otelimize varıyoruz. Konaklama ve akşam yemeğimiz otelimizde.

5. GÜN / Konya

Kahvaltı sonrası, özelikle astronomi ile matematik eğitimi verilen Selçuklu öğretim kurumlarından Karatay Medresesi ve Çini Eserleri Müzesi’ni gezerken; Beyşehir Gölü kenarında bulunan Kubadabad Sarayındaki çini sanatının örneklerini, Mermer taç kapıyı ve dalga havuzunu görme imkanı buluyoruz. Su ile rahatlama ve eğitim sisteminin ilk örneklerinden biri olan havuzlu salonda verilen mola ile mekandan ayrılıyoruz. Buradan geçeceğimiz Konya’nın seyir mekanı Meram Bağlarında, Hint diyarından gelip buraya yerleştiğine inanılan çok güzel bir bayanın aniden ortadan kaybolduktan sonra, Bektaşiler tarafından Baba sanının verilmesi sonucu böyle anılan Tavus Baba Türbesini (Tuzcu Baba) ziyaret ediyoruz. Dileklerin kabul gördüğüne inanılan bu yerde verilen kısa zaman ve 1.Alaeddin Keykubad’ın tamamladığı Alaeddin Tepesi üzerindeki Alaeddin Camii çevresinde otobüsle yapılan panoramik turu, Selimiye Cami, Üçler Türbesi  (Üç Erenler Türbesi), 16 dilimli Yeşil Kubbe (Kubbe-i Hadra), Mevlana, babası ve Sultan Veled’in sandukaları ile bir çok ulemanın çini sandukalarının bulunduğu Mevlana Türbesi ve Mevlevi giysileri, müzik aletleri, el yazması kitaplar, maketler, resimler, halıların ve eski eserlerin bulunduğu Mevlana Müzesi ile Mevlevi Dergahı ziyareti takip ediyor. Devamında otelimize dönüş.  Akşam yemeğinin alınmasını takiben, hareketle Mevlevi Törenlerini izlemek üzere tören alanına gidiyoruz. Sema töreninin ardından gece ışıklarıyla çok daha huzur veren görüntüsü ile bizi karşılayacak olan Konya merkezinde ve Mevlana Türbesi çevresinde yapılan panoramik tur sonrası otelimize dönüyoruz. 

6. GÜN / Konya - Eskişehir

Sabah otelde aldığımız kahvaltı sonrasında otelden ayrılarak, Nasrettin Hocanın türbesini de ziyaret edeceğimiz Akşehir üzerinden Çibörek ve Lületaşının merkezi Eskişehir’e varış. Son yılların popüler gezi alanı konumundaki şehirde ilk olarak 19. Yüzyıl mimarisinin en güzel örnekleri olan kıvrımlı yolları, çıkmaz sokakları, ahşap süslemeli, bitişik düzenli cumbalı evleri ile Odunpazarı Evlerine gidiyoruz. Burada yapılan gezi ile tarihe bir yolculuk yapmış olacağız.  Sonrasında 1515-1527 yılında Sultan Süleyman’ın vezirlerinden Çoban Mustafa tarafından yaptırılmış olan Kurşunlu Camii ve Külliyesini ziyaret ediyoruz.  Mevlevihane kısmında, dünyada açılan ilk Lületaşı müzesini de görme imkanı buluyoruz. Resimlere konu olan ara sokaklardan ulaşacağımız Atlıhan Lületaşı El Sanatları Çarşısı’nda, lületaşı ustalarının beyaz altına nasıl can verdiklerini görme, tanıma ve yaşama şansı buluyoruz.   Akşam saatlerinde otelimize varış ve yerleşme. Akşam yemeği otelimizde.

7. GÜN / Eskişehir – Ankara - Kıbrıs

Aldığımız sabah kahvaltısı sonrası Eskişehir’in en büyük parkına; Bilim Sanat ve Kültür Parkına geçiyoruz. Burada trenle yapılan panoramik turu, Amerika’nın keşfine tanıklık etmiş Santa Maria’nın bir örneği olan Kalyon (Korsan Gemisi) tipindeki geminin gezilmesi izliyor. Sonrasında Porsuk çayında bot turuna çıkıyoruz. Köprüleri ile daha da farklı olan şehrin merkezindeki bu turu Haller Gençlik Merkezine yapacağımız ziyaret izliyor. 1930’lu yıllarda yapılmış olan hal binasının yeni hali görenleri şaşkına çevirmeye devam ediyor. 1961 yılında Cemal Gürsel’in talimatıyla yapılan ilk Türk arabası olan Devrim’i görerek Ankara’ya doğru yola çıkıyoruz. Ankara’ya varışta havaalanına geçiyoruz. Bagaj ve Check-in işlemlerinin ardından, akşam saat 19.20 uçağı ile Kıbrıs’a hareket ediyoruz, yaklaşık bir buçuk saatlik uçuş ile Kıbrıs’a varıyoruz.